Publikoval: amana108 | máj 4, 2011

Iné cesty – vernisáž výstavy fotografií

SOSNA a čajovňa Amana vás pozývajú

na výstavu

INÉ CESTY

Vernisáž výstavy 11. máj 2011, o 18:00 hodine, spojená s premietaním z cesty po Ladaku, Zanskare a Garhwale „Indické Himaláje pred monzúnom 2010“

Výstava potrvá do 31. mája 2011

Ukážeme vám iný pohľad na cestovanie a turizmus. Chceme hovoriť o cestovaní, ktoré nie je o „adrenalíne“ ale o hlbšom pohľade na krajiny – najmä tie chudobnejšie – ako aj o citlivom prístupe ku kultúre a prírode týchto krajín. O cestovaní, ktoré by malo byť aj o hľadaní odpovedí na otázky ako a prečo človek cestuje a ako by mal cestovať, aby čo najmenej škodil ale naopak aspoň trocha pomáhal… Aby na svojich cestách našľapoval vnímavo.

Výstava Iné cesty predstaví vo forme veľkoplošných plagátov prekrásne fotografie a zaujímavé texty rozličných autorov z doterajších festivalov. Predstavia sa vám napríklad Arunáchalpradésh, Kirgistan, Mongolsko, Indonézia, Turecko, India, Rusko / Sibír, Vietnam, Gruzínsko…..

A ľudia idú, aby žasli nad výšinami hôr a nesmiernymi vlnami mora a širokými prúdmi riek a brehmi oceánov a dráhami hviezd a o seba nedbajú.

Sv. Augustín: Vyznanie


………………………………………………………..

Dva obrazy namiesto úvodu

Miestny statkár s námahou vyšliapal so svojim synom na vysoký kopec, odkiaľ bolo vidieť celú okolitú krajinu: zalesnené zvlnené kopce, rieku, vinice, polia. Bo to nádherný pohľad.

Boháč ukázal rukou na okolitú krajinu a obrátil sa k synovi : „Vidíš? Toto všetko bude raz tvoje!“

O kúsok ďalej stáli na vrchole kopca otec zo synom, ktorí si spolu vyšli na výlet. Otec s rozžiarenými očami ukázal rukou na okolitú krajinu a obrátil sa k synovi : „Vidíš?“.

Cestovanie je staré ako ľudstvo samo. Ľudia od úsvitu vekov putovali za potravou, za lepšími prírodnými podmienkami, za korisťou, hnali svoje stáda, prepravovali tovar, odchádzali na skusy a za prácou, navštevovali pútnické miesta. Ale tiež podnikali lúpežné výboje a odchádzali do vojny podrobiť si cudzie územia a národy. Cestovať kvôli oddychu a poznaniu začali ľudia relatívne nedávno a v masovom meradle je turizmus vecou vyslovene posledných niekoľkých desaťročí. A odvtedy sa navštevované miesta začínajú rýchlo meniť.

Občianske združenie SOSNA organizuje od roku 2007 festival Iné cesty, zameraný na udržateľné a zodpovedné formy cestovania. Viac o minulých ročníkoch aj o tohtoročnom novembrovom festivale nájdete na: http://www.festival-ine-cesty.net/alebo http://www.sosna.sk

Akcia je organizovaná v rámci projektu “Udržateľný manažment prírodných zdrojov pre rozvoj všetkých”. Tento projekt je realizovaný s finančnou podporou SlovakAid a EÚ.

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s

Kategórie